logo ekovo

Kasowanie wysokich napięć w całym obwodzie fotowoltaicznym

FSU - FIRE SAFETY UNIT

Urządzenie, Które Jest Niezbędne W Instalacji Fotowoltaicznej

O FSU

UMOŻLIWIA BEZPIECZNE GASZENIE POŻARU

FSU (Fire Safety Unit) jest urządzeniem, które redukuje niemal do zera wysokie napięcie prądu stałego (DC) w całym obwodzie fotowoltaicznym. To wysokie napięcie jest generowane zawsze, gdy na system pada światło słoneczne lub intensywne sztuczne oświetlenie, osiągając do 1000V i pozostając nawet wtedy, gdy budynek jest odłączony od sieci energetycznej. Fakt ten stanowi potencjalne zagrożenie dla osób gaszących pożar. Redukuje wysokie napięcia w fotowoltaice, ma na celu zminimalizowanie ryzyka porażenie prądem i zwiększenie bezpieczeństwa osób uczestniczących w akcji gaśniczych obiektów podłączonych do instalacji fotowoltaicznych.

FSU jest niezbędnym urządzeniem w każdej instalacji fotowoltaicznej, gdyż wpływa na ochronę mienia poprzez zminimalizowanie ryzyka porażenia prądu strażaków biorących udział w akcji ratowniczo-gaśniczej.

OPinia Akademii POżarniczej

Opinia o FSU

FSU jest innowacyjnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla systemów fotowoltaicznych.

Istniejące na rynku rozłączniki nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa, ponieważ po ich uruchomieniu wysokie napięcie pozostaje dalej na odcinku od modułów do rozłącznika.

i-kasowanie-wysokich-napiec

KASOWANIE WYSOKICH NAPIĘĆ

i-bezpieczna akcja gaśnicza

BEZPIECZNA AKCJA GAŚNICZA

i-bezpieczny budynek

BEZPIECZNY BUDYNEK Z FOTOWOLTAIKĄ

Miejsce FSU w instalacji

Montaż urządzenia może wykonać wyłącznie osoba z odpowiednimi, wymaganymi prawem kwalifikacjami i uprawnieniami elektrycznymi.

Gaszenie pożaru budynku z instalacją fotowoltaiczną,
bez FSU

Priorytet bezpieczeństwa: Najważniejsze jest, aby straż po przyjeździe na miejsce pożaru niezwłocznie wyłączyła w budynku główny wyłącznik prądu.

Informowanie o instalacji fotowoltaicznej: Następnie, należy niezwłocznie poinformować straż pożarną o posiadaniu instalacji fotowoltaicznej, ponieważ stanowi ona potencjalne zagrożenie dla życia strażaków.

Informacja o Instalacji fotowoltaicznej to kluczowa informacja dla strażaków

Przepływ pądu wyłączony - na pewno?

Wezwanie Pogotowia Energetycznego

Procedura gaszenia pożaru budynków z fotowoltaiką, jest zawiła i niejasna. To duży problem, w momencie wystąpienia zagrożenia jakim jest rozprzestrzeniający się ogień. Szybka rekacja jest tutaj kluczowa.

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem

Gaszenie pożaru budynku z instalacją fotowoltaiczną,
z wykorzystaniem FSU

FSU 2.2
FSU 2.2

Z FSU po wciśnięciu wyłącznika bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej, bądź po wyłączeniu głównego zasilania w budynku, strażacy mogą przystąpić do akcji gaśniczej.

Dzięki urządzeniu, jakim jest Fire Safety Unit strażacy od razu po wyłączeniu głównego zasilania w budynku (bądź po wciśnięciu wyłącznika bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej) likwidują wysokie napięcie W CAŁYM OBWODZIE FOTOWOLTAICZNYM. Po wykonaniu tej czynności, wysokie napięcie nie występuje, dzięki czemu strażacy mogą przystąpić do akcji gaszenia pożaru. Ryzyko porażenia prądem znika całkowicie. 

Dzięki FSU ochronisz swój dobytek przed większymi stratami, które ponosimy w przypadku wystąpienia pożaru. Strażacy szybko i bezpiecznie ugaszą ogień. Nie narażaj swojego życia i życia innych na niebezpieczeństwo. 

Zwiększa bezpieczeństwo

Całkowicie eliminuje ryzyko porażenia prądem osób, które biorą udział w akcji gaszenia pożaru

Działa automatycznie

Po wciśnieciu wyłącznika bezpieczeństwa intalacji fotowoltaicznej, bądź poprzez wyłączenie głównego zasilania w budynku, napięcie stałe w instalacji PV jest redukowane praktycznie do zera.

Usprawnia akcję gaśniczą

Zaraz po wyłączeniu zasilania w budynku, bądź wsciśnięciu wyłącznika bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej, strażak może przystąpić do akcji gaszenia pożaru.

Współpraca dla Hurtowni i Instalatorów

Zainteresował Cię nasz produkt?

Prowadzisz hurtownię fotowoltaiczną, bądź jesteś instalatorem? Zadzwoń do nas, jesteśmy otwarci na współpracę.  

Pożar Fotowoltaiki

FSU - Twoje zabezpieczenie ppoż Fotowoltaiki

Decydując się na inwestycję, jaką jest mikroinstalacja Fotowoltaiczna, nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie. Ważne jest, by korzystać z usług fachowców, którzy dobiorą sprawdzone podzespoły i odpowiednio zamontują panele. Jednak pomimo posiadania najlepszych komponentów i fachowo zainstalowanej fotowoltaiki, zawsze pozostaje jakiś procent szans na wystąpienie pożaru fotowoltaiki. Należy pamiętać również o tym, by zabezpieczyć fotowoltaikę nie tylko przed pożarem, ale również przed poniesieniem większych strat w trakcie jego gaszenia. Kiedy panele staną w ogniu, odpowiednie zabezpieczenie fotowoltaiki pozwoli przeprowadzić sprawną akcje gaśniczą. Jak bezpiecznie przeprowadzić akcję gaśniczą w przypadku wystąpienia pożaru fotowoltaiki? Najlepiej od razu w trakcie montażu, zabezpieczyć fotowoltaikę, przed poniesieniem większych strat. Nieważne, czy pożar spowodują panele fotowoltaiczne, czy zwyczajnie przez ludzki błąd, bądź inne niezależne od nas czynniki dom stanie w płomieniach, strażacy nie ugaszą ognia w budynku z panelami fotowoltaicznymi, bez właściwego zabezpieczenia fotowoltaiki. 

Zabezpieczenie ppoż Fotowoltaiki

Fire Safety Unit – FSU zabezpieczy fotowoltaikę jak i cały budynek przed poniesieniem większych strat powstałych podczas pożaru, w wyniku nieefektywnej akcji gaśniczej, opóźnianych działań. Urządzenie redukując wysokie napięcie stałe w całym obwodzie fotowoltaicznym praktycznie do 0 V, eliminuje ryzyko porażenia prądem osób biorących udział w akcji gaśniczej. Dzięki czemu strażacy zaraz  po wciśnięciu wyłącznika bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej, bądź poprzez wyłączenie głównego zasilania mogą przystąpić do gaszenia pożaru. 

Parametry techniczne FSU

 

Maksymalne napięcie wejściowe1000 V DC
Maksymalny prąd zwarcia14 A DC
Zasilanie230 V 50Hz
Pobór mocy po stronie AC3 W
Stopień ochronyIP65
Kategoria przepięciowaIII
Rodzaj przyłącza wejść, wyjść DC MC4
Temperatura otoczenia w czasie pracy -25 – +50°C
Temperatura przechowywania-30 – +60°C

Schemat połączeń zewnętrznych

Rekomendacja techniczna