Zabezpieczenie przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej | Ekovo

Zabezpieczenie pożarowe

Pożar i instalacja fotowoltaiczna

Pożar instalacji fotowoltaicznej może być wywołany poprzez użycie nieprawidłowych styków bądź też ich wadliwe zakucie które skutkuje ich iskrzeniem. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko gdyż występuje we wnętrzu obudowy styku i o jego istnieniu dowiadujemy się przeważnie jak już jest za późno.

Jak zaradzić pożarowi instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne są na ogół bardzo bezpieczne jeśli wykonane są zgodnie ze sztuką oraz z certyfikowanych komponentów. Co w wypadku jak jednak wystąpi zjawisko iskrzenia styków? Jak je rozpoznać? Niestety, jeśli nasz falownik niema wbudowanej funkcji detekcji iskrzenia zobaczymy to dopiero jak przewód będzie się “palił”. Dla wszystkich którzy nie posiadają w swoim falowniku detekcji i układu niwelacji iskrzenia stworzyliśmy urządzenie AFCI.

AFCI – Twoje zabezpieczenie przed iskrzeniem instalacji Fotowoltaicznej

Stworzone dla wszystkich użytkowników starszej generacji falowników bez takiego zabezpieczenia, AFCI skutecznie ochroni twoją instalację przed iskrzeniem – tuż po jego wykryciu a Ciebie oraz osoby uprawnione powiadomi poprzez SMS o awarii.

Pożar budynku z instalacją fotowoltaiczną

Panele słoneczne produkują prąd zawsze kiedy pada na nie światło, napięcia jakie są wytwarzane przez instalację PV sięgają tysiąca woltów, stąd stanowią duże zagrożenie przy prowadzeniu akcji gaśniczej w razie wystąpienia pożaru, Wyłączenie głównego włącznika zasilania nic nam nie da, jeśli nie mamy rozłącznika (montowanego przy panelu) to wszystkie przewody od instalacji PV będą pod wysokim napięciem.

Ochrona akcji przeciwpożarowej dla instalacji fotowoltaicznej

Produkowany przez Ekovo układ FSU (Fire Safety Unit) daje osobom prowadzącym akcję gaśniczą pełne bezpieczeństwo niwelując wysokie napięcie w całej instalacji fotowoltaicznej – w panelach włącznie – to stopień ochrony jakiego klasyczny rozłącznik nie zapewnia.

Automatyczna ochrona przeciwpożarowa dla instalacji fotowoltaicznej

Układ FSU zadziała natychmiast po odłączeniu zasilania głównego – zatem tego co straż pożarna wykonuje tuż po przyjeździe na miejsce akcji gaśniczej. Od tego momentu układ FSU przechodzi samoczynnie w tryb ochrony i zmniejsza napięcie w całej sekcji napięcia stałego do niemal 0V. Po ustąpieniu zagrożenia i ponownym włączeniu zasilania urządzenie odczeka chwilę i samoczynnie włączy instalację fotowoltaiczną ponownie do obiegu, napięcie wróci do normalnego poziomu

Wyświetlanie jednego wyniku

Call Now ButtonZADZWOŃ DO NAS!