Jakiej mocy piec elektryczny do domu 100m kw, ile prądu zużyje.
| +48 730 868 000 | +48 791 584 000 | +48 791 698 000 | fenix@ekovo.pl

Jakiej mocy piec elektryczny do domu 100m ² wybrać. Ile prądu zużyje?

Jakiej mocy piec elektryczny do domu 100m ² powinniśmy kierować się kilkoma parametrami. Piece elektryczne, a dokładniej kotły dobieramy zawsze z zapasem mocy. Dzięki temu kocioł nie będzie pracował ponadnormatywnie długo, a tym samym będzie bardziej ekonomiczny. 

Znamy już metraż, co dalej? Wybierając piec elektryczny do  domu 100 m² zwróćmy uwagę na:


  • OCIEPLENIE BUDYNKU

Jednym z parametrów, który jest kluczowy przy wyborze mocy kotła jest ocieplenie domu. Przez ściany naszych czterech kątów, może uciekać bardzo dużo ciepła, kiedy są nieocieplone. Również okna, dach i drzwi odgrywają kluczową rolę.

Czy wiesz, że ok. 20% ciepła ucieka przez ściany, ok. 25% przez dach, natomiast przez okna i drzwi tracimy nawet 15%? Najlepiej kiedy nasz dom 100 m² jest dobrze ocieplony. Najczęściej wybieranymi materiałami są styropian oraz wełna mineralna. Aby mówić o dobrym ociepleniu domu/mieszkania powinniśmy zdecydować się na minimum 15 cm styropianu ocieplenia ścian oraz około 20 cm wełny mineralnej do ocieplenia dachu. Jednak to tylko przykład materiałów i ich parametrów, jakie wyróżnia dobrze ocieplony dom. 

  • FUNKCYJNOŚĆ

Dobierając moc kotła elektrycznego, warto również zwrócić uwagę na funkcje, jakie ma spełniać. Czy kocioł ma być jedno, czy dwufunkcyjny? Jeśli kocioł posłuży nam tylko do centralnego ogrzewania, moc może być niższa aniżeli gdyby miał dodatkowo grzać wodę użytkową.

  • MIEJSCE MONTAŻU

Piece elektryczne do domu 100 m², czy każdego innego metrażu montujemy w części integralnej z budynkiem. Wszystko to oczywiście ze względów ekonomicznych. Piec elektryczny nie oddaje tyle ciepła co piece stałopalne. Dlatego, chcąc obniżyć zużycie energii elektrycznej przez kocioł, nie należy instalować go w piwnicy, w szczególności gdy jest ona nieocieplona.

To jak będzie z tą mocą pieca elektrycznego?

Przykład dla domu ocieplonego
Dla dobrze ocieplonego domu 100 m², wystarczającą mocą będzie zdecydowanie 9 kW. Taka moc może również okazać się odpowiednia nawet w przypadku średnio ocieplonego domu. Jednak w tej sytuacji warto przed decyzją, przeprowadzić krótki audyt energetyczny. 

Przykład dla domu nieocieplonego
Jeśli dom jest nieocieplony i straty ciepła są wysokie, moc kotła elektrycznego  do  domu 100 m² powinna być zdecydowanie wyższa niż w pierwszym przypadku. Odpowiednią mocą będzie najpewniej 12/13,5 kW. Dobraliśmy moc pieca elektrycznego, więc możemy teraz przyjrzeć się zużyciu energii elektrycznej. 

Wiemy już jakiej mocy piec elektryczny do domu 100 m² wybrać. Przejdźmy zatem do ważniejszej kwestii. Ile prądu zużywa piec elektryczny do domu 100 m²?

Ile prądu zużywa piec elektryczny dla domu 100m ² ?

To ile prądu zużywa piec elektryczny jest bardzo indywidualną kwestią. Wszystko zależy od wielu czynników. Piece, kotły elektryczne kojarzą się nam z bardzo wysokim zużyciem energii elektrycznej. Faktycznie tak jest jeśli mówimy o kotłach elektrycznych z grzałkami oporowymi. Czy istnieje kocioł elektryczny, który zużywa prąd na zbliżonym poziomie do pompy ciepła? Tak i mowa tutaj o Kotle Indukcyjnym Fenix. Zjawisko indukcji nie jest nam zupełnie obce. Wykorzystujemy je przecież w kuchenkach indukcyjnych, aby ekonomiczniej i szybciej przygotowywać posiłki. To samo zjawisko wykorzystują Kotły Indukcyjne Fenix, dzięki temu szybciej grzeją wodę i szybciej wykonują swoją pracę. Pamiętajmy, że indukcja zachodzi w ściśle określonych warunkach. Warto przed podjęciem decyzji zakupowej zapoznać się z kartą katalogową danego urządzenia. 

Przejdźmy do obliczeń zużycia energii dla domu 100 m ²

Spróbujmy wyobrazić sobie przykładową sytuację. Dom 100 m², średnio ocieplony, 10 cm styropianu oraz 10 cm wełny mineralnej, dwóch domowników. Właściciel zużywał wcześniej na sezon grzewczy na c.o. i c.w.u. około 3 tony ekogroszku. Co ważne, montaż pieca elektrycznego odbył się na poziomie zero.
Kocioł Indukcyjny Fenix o wcześniej dobranej mocy 9 kW, zużyje około 6 000 kWh na sezon grzewczy (6 miesięcy) na centralne ogrzewanie oraz grzanie wody użytkowej. Jednak pod uwagę musimy również wziąć takie aspekty jak:

  • Nasze preferencje, tj. jaką temperaturę chcemy utrzymywać w domu.
  • Czy odbiornikami ciepła jest ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki. Podłogówka jest bardziej ekonomiczna.
  • Czy mamy prysznic, czy wannę. Wiadomo, że podczas kąpieli pod prysznicem zużywamy mniej wody. 

Wszystko to może wpłynąć na wyższe, bądź niższe zużycie energii elektrycznej przez elektryczne, indukcyjne kotły Fenix.

Ile będzie kosztowało ogrzewanie elektryczne dla domu 100m ² na sezon

Policzmy zatem ile kosztuje 6 000 kWh – przyjmując do obliczeń taryfę G12w, którą zalecamy. Aktualnie 1 kWh w porze dziennej kosztuje ok. 0,8 zł.*, natomiast w nocy jest to koszt ok. 0,4 zł.* Kocioł Indukcyjny Fenix pracuje między 5, a 8 godzin w ciągu doby. Z czego średnio przez połowę czasu w porze nocnej. Pamiętajmy, że dochodzą również opłaty stałe, jednak nie uwzględniamy faktu, iż tańszy prąd mamy także w weekendy i święta, więc obliczenia mogą okazać się jak najbardziej miarodajne.
(* Stan na dzień 15.09.2022 r.)

Dzień: 3 000 kWh x 0,8 zł = 2 400 zł
Noc:    3 000 kWh x 0,4 zł = 1 200 zł
RAZEM: 3 600 zł za 6 000 kWh zużytych przez kotły w sezonie grzewczym na c.o. i c.w.u. 

Jak wypadnie porównanie ogrzewania elektrycznego do gazowego lub węglowego?

Porównując koszty za energię z cenami za gaz, czy węgiel aktualnie ogrzewanie elektryczne, indukcyjne kotłami Fenix jest jednym z najtańszych rozwiązań. Za 3 tony węgla zapłacimy teraz około 7-9 tys. zł. Nawet jeśli ceny za tonę węgla wrócą do tych sprzed podwyżek, da nam to około 3 tys. zł. Nie zapominajmy jednak o tym, że przy piecach stałopalnych dochodzi jeszcze obsługa oraz składowanie opału.
Jeśli zainteresowały Cię Kotły Indukcyjne Fenix zapraszamy do bliższego zapoznania się z tematem na stronie: https://ekovo.pl/fenix/ 

Call Now ButtonZADZWOŃ DO NAS!