Kocioł indukcyjny, czy elektryczny?
Każdy z nas staje w końcu przed wyborem “Jakie ogrzewanie wybrać, by rachunki nas nie przerosły?” Przybliżmy sobie zasadę działania każdego kotła, przed zestawieniem najistotniejszych kwestii.
Kocioł elektryczny zasada działania
Najprościej “mówiąc”, kocioł wykorzystuje grzałkę elektryczną (oporową), która jest źródłem ciepła. Podgrzewa czynnik grzewczy (np. wodę), który krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Innymi słowy, urządzenie to pobiera energię elektryczną, by wyprodukować ciepło, które następnie przekazuje w instalację.
Kocioł indukcyjny zasada działania
Jak wskazuje nazwa, w działaniu kotła wykorzystuje się zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Prądy wirowe (indukcyjne) podgrzewają materiały ferromagnetyczne. Energia pola elektromagnetycznego, wytworzona przez cewkę indukcyjną kotła jest przekształcana w energię cieplną. Następnie energia ta przekazywana jest na wymiennik ciepła, a później odbierana przez nośnik ciepła, który krąży w układzie grzewczym.
Zalety kotła indukcyjnego Fenix
Zanim podejmiemy decyzje odnośnie wyboru ogrzewania, tj. kocioł indukcyjny, czy elektryczny, omówimy zalety kotła indukcyjnego.
Do zalet tego urządzenia zaliczamy przede wszystkim:
- Wygoda – kocioł indukcyjny Fenix jest bezobsługowy, niemal bezgłośny. Nie potrzebujesz składować opału, a sam kocioł zajmuje niewiele miejsca i odstaje ok. 20 cm od ściany.
- Bezpieczeństwo – urządzenie nie emituje spalin do atmosfery, przez co nie zagraża naszemu zdrowiu.
- Ekonomiczność – cena zakupu jest atrakcyjna, a eksploatacja kotła nie wymaga serwisu, ani wymiany części.
- Niezawodność i trwałość – skoro części nie są wymienne, nie ma się co w kotle zepsuć. Żywotność kotła szacowana jest na 30 lat, a jego długowieczność potwierdza odporoność korozyjna stali, z której jest wykonany.
- Ekologiczność – kocioł indukcyjny Fenix nie wymaga posiadania komina, czy innej specjalnej wentylacji. Nie przyczynia się do emisji spalin, tym samym poprawia stan środowiska naturalnego.
Ponadto kocioł indukcyjny podlega dotacjom na wymianę starego pieca. Wybierając kocioł indukcyjny Fenix wspierasz polską gospodarkę. Jest on produkowany w Polsce we Wrocławiu. Jeśli chcesz poznać więcej zalet, zajrzyj do jednego z naszych postów: zalety kotła Fenix.

Zestawienie cech kotła indukcyjnego z cechami kotła elektrycznego
Kocioł indukcyjny, czy elektryczny – zobacz różnice
Podejmując decyzje zakupowe, analizujemy i porównujemy dany produkt z konkurencyjnym. W przypadku kotła indukcyjnego, głównymi urządzeniami substytucyjnymi są pompa ciepła oraz kocioł elektryczny. W niniejszym artykule skupimy się na tym drugim.
Podstawowym elementem, który odróżnia kocioł indukcyjny od elektrycznego jest cewka indukcyjna, która nie jest częścią wymienną. W kotle elektrycznym, znajduje się grzałka oporowa, którą powinniśmy wymieniać ok. co 3 lata. Wiąże się to z dodatkowym kosztem.
Sprawność kotła indukcyjnego Fenix jest bardzo podobna jak w przypadku kotła elektrycznego. Z tą jednak różnicą, że przez zużywającą się grzałkę oporową, sprawność kotła elektrycznego z czasem spada. Kolejną ważną różnicą jest fakt, że kocioł indukcyjny szybciej podgrzewa wodę. Uwzględniając powyższe, kocioł indukcyjny Fenix zużywa do 30% mniej prądu niż kocioł elektryczny z grzałką oporową.