Ogrzewanie elektryczne mieszkania | Ekovo
| +48 730 868 000 | +48 791 584 000 | +48 791 698 000 | fenix@ekovo.pl

Ogrzewanie elektryczne mieszkania 

Jak ogrzewać mieszkanie?
Czy ogrzewanie elektryczne mieszkania to droga metoda?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak elektrycznie ogrzewać mieszkanie?
Jeśli to czytasz, to zapewne chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania elektrycznego mieszkania.
Wybór urządzenia grzewczego do mieszkania

Jakie cechy powinno mieć urządzenie grzewcze, które ogrzeje nasze cztery kąty?

Ekonomiczność
Sytuacja energetyczna w naszym kraju jest niepewna, nieustannie się zmienia. Jednak analizując dostępne na rynku opcje, możemy stwierdzić, które z dostępnych urządzeń jest tym najbardziej opłacalnym pod względem kosztów eksploatacji. 

Koszty eksploatacji
Wśród dostępnych urządzeń grzewczych, elektrycznych największą popularnością cieszą się:

  • Kotły elektryczne
  • Pompy ciepła – powietrze-woda
  • Kotły Indukcyjne

Omówmy pokrótce każde z nich pod względem kosztów eksploatacji.

Kotły elektryczne: elementem grzejnym jest grzałka oporowa. Sprawność kotłów jest bliska 100%, jednak pamiętajmy, iż przez osadzający się na niej kamień sprawność urządzenia maleje z czasem użytkowania.
Pompa Ciepła: zużycie energii elektrycznej jest zdecydowanie niższe aniżeli w przypadku kotłów elektrycznych. Wpływa na to specyfika działania pompy ciepła. W tym urządzeniu również znajdziemy grzałki oporowe.
Kocioł indukcyjny: urządzenie ze stałą sprawnością bliską 100%, które dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej oraz braku osadzającego się kamienia generuje zbliżone koszty eksploatacji jak pompa ciepła. 

Koszt zakupu

Jako przykład weźmy urządzenie o mocy 9 kW
Kocioł elektryczny: średnio 3 000-4 000 zł.
Pompa ciepła: średnio 27 000-35 000 zł.
Kocioł indukcyjny: ok. 15 000-17 000 zł

W przypadku kosztu zakupu pamiętajmy również o kosztach montażu, które będą najwyższe w przypadku pompy ciepła. Łączny koszt zakupu i montażu pompy ciepła będzie nawet dwukrotnie wyższy niż w przypadku kotła indukcyjnego. 

Są pewne zalety, które posiadają wszystkie trzy omawiane urządzenia grzewcze. Mowa o bezobsługowości oraz brak konieczności posiadania komina. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
W przypadku ogrzewania elektrycznego mieszkania musimy wziąć pod uwagę głośność urządzenia grzewczego oraz możliwości montażowe. Pompa ciepła rzadko kiedy sprawdza się w mieszkaniach. Generowany przez nią hałas może przeszkadzać sąsiadom.

Awaryjność
Jeśli chodzi o kwestię awaryjności urządzenia, zdecydowanie na plus wypadają kotły indukcyjne.
Żywotność szacowana  jest na około 30, a nawet 50 lat. Co więcej Kocioł Indukcyjny Fenix nie posiada części ruchomych, ani zużywalnych. Czego nie można napisać o kotłach elektrycznych i  pompach ciepła, gdzie znajdziemy grzałki oporowe, sprężarki i inne zużywalne, ruchome elementy.

Powierzchnia montażowa
Zarówno kocioł elektryczny jak i indukcyjny zajmuje bardzo mało miejsca, którego najczęściej brakuje w naszych niewielkich mieszkaniach. Dlatego tak często są wybierane do mieszkań, gdyż nie zabierają dużej przestrzeni użytkowej. A sam montaż zajmuje najszczęściej jeden dzień i można instalację zabudować.

Koszt ogrzewania elektrycznego 50 m²

Analizując ostatni artykuł: https://ekovo.pl/jakiej-mocy-i-ile-pradu-zuzywa-piec-elektryczny-do-domu-100m%c2%b2/ można z niego wywnioskować, iż aktualnie ogrzewanie elektryczne 50m²  przy średnim ociepleniu, to koszt rzędu 1 800 zł za c.o. jak i c.w.u. w sezonie grzewczym. Wszystko zależy od ocieplenia budynku, zapotrzebowania na ciepło oraz naszych preferencji. 

Więcej na temat zużycia prądu możesz przeczytać we wspomnianym wyżej artykule. Co prawda odnosi się on do domu 100 m² jednak zawarte tam informacje na temat zużycia energii elektrycznej są uniwersalne.

Czy można jakoś obniżyć rachunki za prąd przy ogrzewaniu elektrycznym mieszkania? Fotowoltaika na balkonie
Oczywiście, że tak, decydując się na instalację fotowoltaiczną. Kiedy mówimy o mieszkaniu, takie panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane np. na balkonie. Fotowoltaika na balkonie staje się ostatnio gorącym tematem i nic dziwnego. Warto się tym zainteresować, jeśli posiadasz ogrzewanie elektryczne w swoim mieszkaniu, bądź chcesz się na nie zdecydować.

Jeśli nie na balkonie, to może na dachu? Musi być to wtedy decyzja całej spółdzielni, która chce przejść na zieloną energię.

Wnioski

Aby ogrzewanie elektryczne mieszkania, było efektywne, należy wybrać odpowiednie urządzenie grzewcze. Na co postawić? Analizując powyższe, najbardziej opłacalne będą kotły indukcyjne. Wyższy koszt inwestycji niżeli w przypadku kotłów elektrycznych, zwróci się po kilku latach użytkowania kotła, który będzie służył przez kilkadziesiąt lat.  

Jeśli zainteresował cię temat kotłów indukcyjnych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na Kotły Indukcyjne Fenix, którą znajdziesz na stronie:  https://ekovo.pl/oferta-kotlow-indukcyjnych/

 

Call Now ButtonZADZWOŃ DO NAS!